Екологічна самодекларація

Наша країна поступово просувається в питаннях усунення торгівельних бар'єрів з Європейським Союзом та усім цивілізованим Світом. Так закінчилась багаторічна історія ще одного дозвільного документу в Україні - Висновку державної санітарно-епідеміологічної експертизи (або Висновок ДСЕЕ), відомий багатьом під такими назвами як: висновок СЕЗ, СЕС, Санепідемвисновок, висновок санстанції тощо. Це пов'язано з тим, що з 01.10.2023 втратив чинність закон України 1994 року, "Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення", а разом з ним зникла і потреба в оформленні такого висновку.

За майже 30-річне існування висновку ДСЕЕ він став невід'ємною частиною комплекту дозвільних документів на продукцію в багатьох сферах (продукція легкої промисловості, хімічна продукція, матеріали, що контактують з харчовою продукцією, продукція побутового призначення, будівельні матеріали, труби та матеріали для водопостачання, посуд, іграшки та багато іншого).

В умовах сталого розвитку технологій, дерегуляції та євроінтеграційних процесів економіки України, санітарний висновок поступово втратив свою значущість та актуальність. А оскільки ця законодавча вимога суперечить європейським підходам - і зовсім остаточно скасовано у 2023 року. На заміну Закону 1994 року прийнято новий закон - Закон України, "Про систему громадського здоров'я, що побудований на міжнародних та європейських практиках забезпечення здоров'я населення". Серед іншого, з метою забезпечення недопущення епідемій та масових хвороб застосовується оцінювання токсикологічних, епідеміологічних та гігієнічних властивостей Цікаво, що тепер відповідність нормам засвідчують не державні МСЕК, а незалежні лабораторії, що акредитовані за міжнародним стандартом ISO/IEC 17025.

Однак, держава все ж залишила собі регуляторну функцію деяких видів продукції. Але, це виправдано, якщо це пов'язано із найнебезпечнішими видами продукції для здоров'я людини та довкілля. В ст. 47 Закону Про систему громадського здоров'я - зазначено наступне; Державній реєстрації підлягають хімічні та біологічні небезпечні фактори - хімічні речовини та речовини біологічного походження. Державна реєстрація хімічних речовин та речовин біологічного походження полягає у внесенні даних до Державного реєстру небезпечних факторів (далі - державний реєстр). Окремо треба зазначити, під держреєстрацію буде підпадати далеко не все, є багато виключень по тексту. Наприклад, дезінфекційні засоби реєструються, як і раніше, в єдиному державному реєстрі.

В умовах зникнення висновків державної санітарно-епідеміологічної експертизи з 01 жовтня 2023 року постало актуальне питання - який документ може засвідчувати безпечність продукції для користувачів та навколишнього середовища. Зазвичай, висновок ДСЕЕ вимагався тендерної документацією під час публічних закупівель, разом із сертифікатами та деклараціями про відповідність, сертифікатами на системи менеджменту ISO. На думку багатьох експертів, альтернативою висновкам ДСЕЕ має стати екологічні самодекларації відповідно до ДСТУ ISO 14021. Екологічна самодекларація може подаватися виробником, імпортером, дистриб'ютором чи будь-якою особою, яка хоче мати певні переваги завдяки таким твердженням. Екологічні твердження стосовно продукції може бути представлено у вигляді формулювань, символів чи зображень на етикетках продукції чи паковання, або їх може бути подано в документації на продукцію. Така практика давно існує в країнах ЄС.

Загальна ціль екологічних декларацій полягає в тому, щоб надавати перевірену точну та правдиву інформації про екологічні аспекти продукції та послуг сприяти розширенню попиту та постачанню тієї продукції та тих послуг, які чинять менший тиск на довкілля, тим самим активізуючи потенційні можливості для екологічної стійкості довкілля. Зазвичай, така впевненість базується на результатах випробувань, які підтверджують відсутність токсичних елементів в продукції, радіонуклідів та інших елементів, що можуть бути шкідливими для користувачів та довкілля. Отже, враховуючи подібну сутність, екологічна самодекларація має стати повноцінною заміною санвисновкам та може бути документальним твердженням виконання вимог чинного законодавства у цій сфері. Ми пропонуємо лабораторні дослідження та складання екологічних самодекларацій у відповідності до вимог ISO 14021 для наших клієнтів.

Не ризикуйте грошима - звертайтесь до професіоналів!