Скасування сертифікації харчової продукції

Міністерством економічного розвитку і торгівлі України 6 лютого 2017 року був прийнятий закон №451 "Про внесення змін до Переліку продукції, що підлягає обов'язковій сертифікації в Україні, і визнання такими, що втратили чинність, деяких наказів Державного комітету України по стандартизації, метрології та сертифікації", яким була скасована обов'язкова сертифікація харчової продукції в Україні! Згідно закону, з 20.09.2015 скасовується реєстрація сертифікатів по харчовій продукції у державній системі сертифікації УкрСЕПРО, а також припиняється оформлення МОЗ санітарно-епідеміологічних висновків (СЕВ).

Що робити виробникам за відсутності обов'язкової сертифікації?

Здавалося б, що за відсутності обов'язкової сертифікації (а згідно розпорядження Мінекономіки - в Системі припиняється реєстрація й добровільних сертифікатів харчової продукції) у виробників немає можливості довести споживачеві, що продукція якісна і безпечна. Але в рамках гармонізації українських стандартів з Європейськими процес скасування обов'язкової сертифікації в Україні триває понад 10 років, і на заміну обов'язкової сертифікації прийшли технічні регламенти, які в тому числі містять вимоги і до харчової продукції, а саме: на харчову продукцію поширюється Технічний регламент №487 "Про правила маркування харчової продукції".

Це означає, що тепер виробнику харчової продукції необхідно нанести відповідне маркування і оформити Декларацію відповідності технічному регламенту маркування харчової продукції. В даному документі вказані вимоги до інформації, яка повинна бути вказана на упаковці харчових продуктів. Тобто дані вимоги забезпечують надання споживачеві всієї необхідної інформації про харчовий продукт.

Добровільній сертифікації - бути!

У той же час скасування реєстрації сертифікатів відповідності в системі сертифікації УкрСЕПРО не означає, що виробник не може провести оцінку відповідності своєї продукції і отримати сертифікат. Сертифікація, як правило, за тими ж процедурами, які були в Системі УкрСЕПРО, може проводиться в акредитованому органі по сертифікації, і відрізняється лише знаком, яким маркується упаковка, і тим, що номер сертифіката реєструється у відповідному реєстрі добровільної системи сертифікації.

Варто зазначити, що скасування УкрСЕПРО для виробників має позитивний ефект! Оскільки тепер сертифікати на продукцію матимуть не всі виробники, а лише ті, хто дійсно хоче підтвердити якість і безпеку своєї продукції. Добровільний сертифікат здатний продемонструвати відповідність вимог стандартів (в т.ч. європейським) і регламентам, що безсумнівно дає конкурентну перевагу над тими, у кого такого сертифіката немає.

Оформити сертифікат відповідності по харчовій продукції \ отримати добровільний сертифікат на харчову продукцію