Скасування сертифікації харчової продукції

Міністерством економічного розвитку та торгівлі України було прийнято закон №451 “Про внесення змін до Переліку продукції, що підлягає обов'язковій сертифікації в Україні, та визнання такими, що втратили чинність, деяких наказів Державного комітету України зі стандартизації, метрології та сертифікації”, яким було скасовано обов'язкову сертифікацію харчової продукції в Україні! Відповідно до закону, з 20.09.2015 скасовується реєстрація сертифікатів щодо харчової продукції в державній системі сертифікації, а також припиняється оформлення санітарно-епідеміологічних висновків (СЕВ).

Що робити виробникам без обов'язкової сертифікації?

Здавалося б, що за відсутності обов'язкової сертифікації (а згідно з розпорядженням Мінекономіки - у Системі припиняється реєстрація також и добровільних сертифікатів харчової продукції) у виробників немає можливості довести споживачеві, що продукція якісна та безпечна. Але все ж таки є вимоги до безпеки харчової продукції:

  • НАССР. Відповідно до Закону України № 1602 «Про основні принципи та вимоги до безпеки та якості харчової продукції» всі оператори ринку харчової продукції зобов'язані застосовувати НАССР (систему аналізу ризиків та критичних контрольних точок). Вимоги НАССР є обов'язковими та перевіряються інспекторами Держпродспоживслужби. У разі виявлення невідповідностей, загрожує значний штраф! Варто зазначити, що сертифікат НАССР не оформляється ні в обов'язковому, ні в добровільному порядку.
  • Закон України "Про інформацію для споживачів щодо харчових продуктів". Цей Закон встановлює правові та організаційні засади надання споживачам інформації про харчові продукти з метою забезпечення високого рівня захисту здоров'я громадян та задоволення соціальних та економічних інтересів. Цей закон не вимагає оформлення сертифікатів чи декларацій.

Це означає, що тепер виробнику харчової продукції необхідно нанести відповідне маркування та дотримуватись вимог НАССР. У випадку, якщо підприємство хоче сертифікувати свою діяльність, пов'язану з харчовою продукцією, існує стандарт ISO 22000, який заснований на принципах закладених в НАССР, має більше вимог, що забезпечує ще більший контроль, але в той же час забезпечує більше довіри з боку споживачів та контрагентів.

Добровільної сертифікації – бути!

Водночас скасування реєстрації сертифікатів відповідності у державній системі сертифікації не означає, що виробник не може провести оцінку відповідності своєї продукції та отримати сертифікат. Сертифікація, як правило, відбувається за тими ж процедурами, що були в Системі УкрСЕПРО, може проводитись в акредитованому органі із сертифікації, і відрізняється лише знаком, яким маркується упаковка, та тим, що номер сертифікату реєструється у відповідному реєстрі добровільної системи сертифікації.

Слід зазначити, що скасування УкрСЕПРО для виробників має позитивний ефект! Так як тепер сертифікати на продукцію матимуть не всі виробники, а лише ті, хто справді хоче підтвердити якість та безпеку своєї продукції. Добровільний сертифікат здатний продемонструвати відповідність вимогам стандартів (в т.ч. європейським), що безсумнівно дає конкурентну перевагу над тими, хто такого сертифікату не має.

Отримати добровільний сертифікат на харчову продукцію  ОТРИМАТИ ISO 22000  ОТРИМАТИ HACCP