Згідно Закону України “Про охорону праці”, виробник продукції або його уповноважений представник повинен отримати дозвіл на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, якщо вона міститься у Переліку обладнання підвищенної небезпеки.

ПЕРЕЛІК
машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки

 1. Устатковання, пов'язане з виробництвом (виготовленням), використанням, переробкою, розподілом, зберіганням, транспортуванням, застосуванням, утилізацією чи знешкодженням вибухопожежонебезпечних і небезпечних речовин.
 2. Технологічне устатковання та його елементи магістральних газопроводів, нафтопроводів, продуктопроводів (нафтопродуктопроводів, аміакопроводів, етиленопроводів), систем газопостачання природним і зрідженим газом, систем промислового та міжпромислового збору нафти і газу, об'єктів нафтогазовидобувної промисловості, а також газовикористовуюче обладнання потужністю понад 0,1 МВт.
 3. Технологічне устатковання для утилізації зброї, звичайних видів боєприпасів та виробів ракетної техніки.
 4. Гірничошахтне та гірничорятувальне устатковання та устатковання для видобутку, транспортування, дроблення, сортування та збагачення корисних копалин і огрудкування руд та концентратів у вугільній, гірничорудній, нерудній, металургійній та коксохімічній галузях промисловості.
 5. Устатковання та технічні засоби для виготовлення, використання і транспортування вибухових матеріалів і виробів на їх основі, комплекси для їх переробки та зберігання.
 6. Технологічне устатковання для хімічної, біохімічної, нафтохімічної, нафтогазопереробної, металургійної, коксохімічної, ливарної, олійно-жирової, ефіроолійної, деревообробної, харчової, переробної та поліграфічної галузей промисловості, целюлозно-паперового, хлор- та аміаковикористовуючих виробництв, переробки пластмас, полімерних матеріалів і гумотехнічних виробів.
 7. Обладнання та захисні системи, призначені для експлуатації (застосування) в потенційно вибухонебезпечному середовищі.
 8. Устатковання напругою понад 1000 В (електричне устатковання електричних станцій та мереж; технологічне електрообладнання).
 9. Парові та водогрійні котли теплопродуктивністю понад 0,1 МВт.
 10. Трубопроводи пари та гарячої води з робочим тиском понад 0,05 МПа і температурою нагріву вище ніж 110 °C, посудин, що працюють під тиском понад 0,05 МПа, крім автомобільних газових балонів, що є ємностями для газового моторного палива.
 11. Вантажопідіймальні крани і машини, ліфти, ескалатори, пасажирські конвеєри, пасажирські підвісні канатні дороги, фунікулери, підйомники та колиски для підіймання працівників.

Роботодавець для виконання робіт підвищеної небезпеки повинен також отримати відповідний дозвіл.

Дозвіл видає теріториальне Управління Держпраці на безоплатній основі за умови надання позитивного висновку експертизи стану охорони праці та безпеки промислового виробництва суб’єкта господарювання, проведеної компетентною організацією з інспектування.

Процедуру отримання дозволу Держпраці на виконання робіт та на експлуатацію машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки визначає ПОРЯДОК видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, затверджений постановою КМУ від 26.10.2011 р. №1107.

Для одержання дозволу, роботодавець, виробник або постачальник подає у паперовій формі через Єдиний державний портал адміністративних послуг, заяву за формою згідно з додатком 4 до Постанови (Заява на одержання дозволу), до якої додається:

 • на виконання робіт підвищеної небезпеки– висновок експертизи стану охорони праці та безпеки промислового виробництва суб’єкта господарювання під час виконання заявлених робіт;
 • на експлуатацію машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки – висновок експертизи стану охорони праці та безпеки промислового виробництва суб’єкта господарювання під час експлуатації заявлених машин, механізмів, устаткування та їх відповідності вимогам законодавства з питань охорони праці та промислової безпеки;
 • на застосування машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки – висновок експертизи відповідності таких машин, механізмів, устаткування вимогам законодавства з питань охорони праці та промислової безпеки.

Строк видачі дозволу або повідомлення роботодавця, виробника або постачальника про відмову у його видачі становить десять робочих днів з дня отримання документів.

Строк дії дозволу на виконання робіт або на експлуатацію машин, механізмів та устаткування підвищеної небезпеки становить п’ять років. Строк дії дозволу може бути продовжено за подальші терміни.

За додатковою інформацією щодо отримання висновку експертизи, ви можете звернутись до наших фахівців, що мають успішний досвід отримання документів від територіальних органів Держпраці та активно співпрацюють з експертно-технічними центрами!